Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2020/2021

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

REKRUTACJA 2021-2022

Dostępność

BIP

 

Poziom 1: składam słowa 

Opowiadania zawierające 150 – 200 słów, napisane krótkimi zdaniami. Duża czcionka ułatwia lekturę, a zamieszczone po bokach stron ramki służą do ćwiczenia głoskowania.

Dostępne w naszej bibliotece :

 

 

 

Poziom 2: składam zdania 

Książki zawierają od 800 do 900 słów, nieco dłuższe zadania, a także dialogi. Słowa w ramkach uczą podziału na sylaby.

Dostępne w naszej bibliotece :

 

Poziom 3: połykam strony 

Książki zawierają po 2500 – 2800 słów, a zdania są dłuższe niż w drugiej serii. Znaczenie trudniejszych wyrazów objaśnia słowniczek zamieszczony na końcu książeczki.

Dostępne w naszej bibliotece:

 

 

Drodzy czytelnicy, witajcie w drugim półroczu!

Koniec semestru to zawsze czas podsumowań, więc trochę refleksji o pracy  naszej szkolnej biblioteki.

           W pierwszym półroczu realizowała ona przede wszystkim zadania wynikające   z przystąpienia przez szkołę do Narodowego  Program Rozwoju  Czytelnictwa.   W  okresie  pandemii  nie  było  to  łatwe,  ponieważ  w atmosferze niepewności i niepokoju czytelnictwo – chociaż bardzo ważne –  w naturalny sposób schodziło na dalszy plan.

         Chcąc promować nowości i umożliwić ich wypożyczanie w zgodzie z zasadami reżimu sanitarnego, zmieniono układ księgozbioru.  Naprzeciwko wejścia do biblioteki ustawiony został regał prezentujący książki zakupione w ramach Programu. Informacje o nich ukazywały się również systematycznie na gazetce ściennej na korytarzu, a także na stronie internetowej Szkoły, zwłaszcza w zakładce biblioteki.

Opublikowano tu materiały ukazujące kilkadziesiąt spośród zakupionych tytułów, podzielone na grupy tematyczne: komiksy, fantastyka, książki przygodowe, podróżnicze, detektywistyczne, biograficzne, popularnonaukowe. Tutaj zamieszczono także Regulamin,  a następnie wyniki konkursu „ Z książką Ci do twarzy!”.

Biblioteka szkolna pozostawała czynna nawet wtedy, gdy publiczne zostały zamknięte. Godziny jej pracy zostały dostosowane do potrzeb uczniów i przesunięte, tak by po zdalnych lekcjach mogli z niej korzystać nawet do 17.00.   

         Dzięki podjętym działaniom, mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, udało się utrzymać kontakt czytelników z książkami i biblioteką oraz osiągnąć poziom ok. 70% wypożyczeń z I półrocza ubiegłego roku szkolnego :-)

         Zakupione nowości cieszą się zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale również nauczycieli, a także rodziców przychodzących po książki dla swoich dzieci.

 W drugim półroczu starsze klasy kontynuują naukę w trybie zdalnym, zachęcam więc, by korzystać z możliwości stworzonych przez bibliotekę szkolną. Książki na Was czekają!

                                                                                                                                      Danuta Wrona

   

 

Książki na ferie

Powszechnie wiadomo, że  trwająca nadal pandemia spowodowała zmianę organizacji roku szkolnego tak, że ferie zimowe zaczynamy bezpośrednio po zakończeniu przerwy świątecznej. Być może nie wszyscy uświadamiają sobie, że w związku z tym od 23 grudnia przez blisko miesiąc nie  będzie  można  korzystać  z biblioteki szkolnej, a nie wiemy, czy inne będą otwarte. Dlatego zachęcam do wypożyczania książek na ferie przez najbliższe dwa tygodnie.

Spośród nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa   tym razem chcę zaproponować książki dla tych, którzy mają albo chcieliby mieć jakieś hobby.

Hobby, pasja, potocznie: konik – to szczególne zainteresowanie jakąś dziedziną, samodzielne i zupełnie dobrowolne :-) poszukiwanie wiedzy na  jej temat, a następnie jej zgłębianie. Każdy z Was jest inny, więc też dziedziny zainteresowań mogą być różne.

Oto kilka propozycji książek, które mogą zapoczątkować bądź rozwijać czyjąś pasję:

KSIĄŻKI

 

 

Dla dzieci, które chcą być wyjątkowe…

Książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wzbogaciły nasz księgozbiór także o pozycje, które mogą zainspirować i wpłynąć na to, co będziecie chcieli robić w życiu, kim w przyszłości zostaniecie.

“ Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe ” Bena Brooksa, to - jak dodano w podtytule - “ 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność ”. Każdy życiorys mieści się na jednej stronie, a druga to zapadająca w pamięć ilustracja. Jeśli ktoś będzie chciał  dowiedzieć  się  więcej  o  postaci,  która  go  zaciekawi,  z pewnością znajdzie inne źródła. Warto przyjrzeć się cechom, dzięki którym wyrasta się na kogoś niezwykłego, odnaleźć w sobie te cechy i je rozwijać.

Z  nowości,  które  również  mogą  zainspirować  w  ten  sposób,  polecam  też  książki  z  serii  “ Kim  oni  są ? ”, o wybitnych naukowcach i wynalazcach oraz wielkich artystach, a także nowe wydanie historii sukcesu Roberta Lewandowskiego “ Lewy, chłopak, który zachwycił świat ”.

DW

Biblioteka zaprasza także w okresie nauki zdalnej :-)

 

 

 

Nasza biblioteka kolejny raz w tym roku zmienia godziny pracy, tak by lepiej dostosować się do Waszych potrzeb. W czasie zdalnego nauczania od 9 listopada 2020 będziecie mogli korzystać z zasobów biblioteki także po lekcjach, jeśli wolno będzie wychodzić z domu. Mogą także przychodzić w Waszym imieniu rodzice. Książki oddawane można także zostawiać na portierni.

 

Godziny pracy biblioteki szkolnej podczas nauczania zdalnego od 9 listopada 2020r. :

 

poniedziałek    9.30 – 15.30

wtorek           10.00 – 17.00

środa              9.30 -  15.30

czwartek       10.00 – 17.00

piątek             9.30 - 13.30

Wyniki konkursu  Z książką Ci do twarzy!

                            

                   Komisja w składzie:

 

                Danuta Wrona - przewodnicząca, nauczyciel bibliotekarz

                Ewa Kołtko – członek, wicedyrektor

                Dorota Pacana - członek, nauczyciel przedmiotów artystycznych

                                                Małgorzata Zielińska -  członek polonista, opiekun Samorządu

                                                 Anna Stasiowska - członek, pedagog

zebrana w dniu 3.11.2020r. poddała ocenie prace zgłoszone w konkursie ogłoszonym na początku października  przez    naszą bibliotekę   szkolną.   Ponieważ  wśród  42  przekazanych  zdjęć  niewiele  wpłynęło  od  uczniów  z  starszych klas, komisja postanowiła dokonać oceny bez podziału na grupy wiekowe. Oprócz trzech nagród:

I – dla Ksawerego Gajewskiego z klasy Ia

II – dla Anny Piecuch z klasy IIb

III – dla Leny Boczoń z klasy IIIa

przyznano także dwa wyróżnienia: dla Justyny Piecuch z klasy Ia oraz Oliwii Lis z klasy IIIb.

 

Wyrazy uznania i podziękowania należą się jednak wszystkim, którzy przesłali prace, a także rodzicom bądź  innym  osobom wykonującym  zdjęcia.  Są  naprawdę  ładne i  ciekawe,  toteż  chcemy  pokazać  je  wszystkie  w zakładce biblioteki. Prosimy więc o dosłanie wersji cyfrowych tych, którzy przekazali prace w formie tradycyjnych zdjęć, najlepiej do bibliotekarza przez dziennik elektroniczny lub do wychowawcy klasy.

 

 

 

Początkującym detektywom nasza biblioteka szkolna poleca kolejne części serii  “ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”   M. Wildmark i H. Williams

    

oraz  serii o detektywie Pozytywce napisanej przez Grzegorza Kasdepke.

   

Starszych miłośników tajemniczych spraw i rozwiązywania zagadek mogą zainteresować książki:

  

Przypominam także, że 30 października mija termin przekazywania prac konkursowych, czyli utrwalonych na zdjęciach chwil, kiedy jesteście tak zaczytani,  że z książką Wam naprawdę do twarzy!

 

Każdy może przeżyć przygodę!

 

Przygody przeżywają nie tylko dzieci.

Wiele książek opowiada o niesamowitych, przeważnie bardzo zabawnych, czasami  trochę strasznych, lecz pouczających przygodach różnych zwierząt: domowych psów,  kotów, gęsi, ale również młodych wilczków, nosorożców, kun...

        

Przygoda może się przytrafić pluszowemu misiowi i innym zabawkom, a nawet  skarpetkom…  21 października to według kalendarza Dzień bez Skarpetek. Możecie ich dzisiaj nie nosić, ale nie możecie nie znać serii książek Justyny Bednarek o niesamowitych przygodach skarpetek! Biblioteka szkolna zaprasza :)

Konkurs promujący czytelnictwo dla uczniów MZS nr 1 w Gorlicach


Z książką Ci do twarzy!

Regulamin

 1. Organizatorem konkursu jest nauczyciel bibliotekarz Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach.
 2. Konkurs promujący czytelnictwo kierowany jest do uczniów Szkoły oraz ich rodziców/opiekunów w ramach realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i związany z hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w r. szk. 2020/2021: Z książką Ci do twarzy!
 3. Cele konkursu:
 • wykorzystanie hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych do promocji czytelnictwa, czyli realizacji jednego z głównych zadań NPRCz,
 • ukazanie codziennych, naturalnych sytuacji, w których książka towarzyszy człowiekowi i jest mu z nią „do twarzy”, kreowanie mody na czytanie,
 • włączenie do wspierania promocji czytelnictwa rodziców uczniów, ukazanie możliwości rozwijania relacji rodzinnych w oparciu o książki   i czytanie,
 1. Uczestnikiem konkursu jest uczeń naszej szkoły, który do 30 października 2020r. dostarczy do biblioteki szkolnej zapakowane w podpisanej imieniem i nazwiskiem kopercie:
 2. a) pracę konkursową,
 3. b) formularz zgłoszeniowy ( Załącznik nr 1),
 4. c) zgodę na przetwarzanie danych osobowych (Załącznik nr 2),
 5. Pracą konkursową jest zdjęcie ucznia naszej szkoły z książką (nie może to być podręcznik), wykonane w naturalnej sytuacji czytania w warunkach domowych ( np. przy biurku, na podłodze, w łóżku ), najlepiej nie pozowane, wykonane przez rodzica / opiekuna lub innego domownika, np. siostrę, brata, babcię, dziadka.
  6. Każdy uczestnik może oddać tylko 1 pracę (wybraną przez siebie i rodzinę spośród większej ilości zrobionych :). Preferowany format zdjęcia 12,5x17,5 cm lub nieco większy.
 6. W pierwszym tygodniu listopada prace zostaną ocenione w trzech grupach: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII- VIII przez komisję konkursową na podstawie następujących kryteriów:
 7. a) spełnienie wymogów określonych w regulaminie,
 8. b) odzwierciedlenie na fotografii hasła przewodniego konkursu Z książką Ci do twarzy, uchwycenie sytuacji pogrążenia się przez uczestnika w lekturze oraz emocji towarzyszących czytaniu,
 9. c) walory artystyczne pracy.
 10. W skład komisji konkursowej wchodzą: dyrektor Szkoły, nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel przedmiotów artystycznych, opiekun oraz Samorządu Uczniowskiego, a także jego przewodniczący.
 11. Ogłoszenie wyników konkursu przez szkolny radiowęzeł nastąpi 10 listopada 2020r., a zdjęcia wyróżnione przez komisję konkursową zostaną zaprezentowane na stronie Szkoły oraz na gazetce ściennej biblioteki.
 12. Bohaterowie wyróżnionych prac zostaną nagrodzeni książkami i dyplomami.

 

 

Załącznik nr 1  

                                                                                                                                                                          Gorlice, …………….….  

Zgłoszenie do konkursu promującego czytelnictwo organizowanego przez bibliotekę szkolną  Miejskiego Zespołu Szkół nr 1

w Gorlicach

 

………………………………………………………………………   ucz. kl. ………

Po zapoznaniu się z Regulaminem konkursu Z książką Ci do twarzy, zgłaszam pracę konkursową, czyli moje zdjęcie podczas czytania książki wykonane zgodnie z zasadami konkursu określonymi  w  jego regulaminie.

Tym samym wyrażam zgodę na publikację zdjęcia na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce biblioteki szkolnej.

 

 

                                                                                                                                                          ………………………………...

                                                                                                                                                                    / podpis ucznia /

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 

                                                                                                                                                       Gorlice, …………….….

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

ul. Piękna 9

38-300 Gorlice

 

Zgodna na udział w konkursie, przetwarzanie danych osobowych

oraz zgoda na przetwarzanie wizerunku

 

Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ..………………………………………………………..,

ucz. kl. ...… ....  w  konkursie promującym czytelnictwo organizowanym przez bibliotekę szkolną MZS nr 1 w Gorlicach.  Oświadczam, że znany mi jest regulamin konkursu.

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie przez MZS nr 1 w Gorlicach danych osobowych  zgodnie z przepisami Rozporządzenia ogólnego Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679  z dnia 27 kwietnia 2016 oraz ustawą  z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.

Wyrażam także zgodę na przetwarzanie wizerunku dziecka zamieszczonego na zdjęciu konkursowym w przypadku jego umieszczenia na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce biblioteki szkolnej.

 

 

                                                                                                                                                                  ..........................................…

                                                                                                                                                                    podpis rodzica / opiekuna

 

 

 

Z przyjemnością informuję również, że grono czytelników naszej biblioteki powiększyło się ostatnio o 50 uczniów klas pierwszych. W tym roku również, chociaż w warunkach dostosowanych do reżimu sanitarnego, odbyło się tradycyjne pasowanie na czytelnika, poprzedzone pogadankami o zasadach korzystania z biblioteki szkolnej i obchodzenia się z książkami. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książeczki - do czytania samodzielnego lub z rodzicami, zakładki oraz foldery informacyjne o naszej szkole.

O tym , jak ważne jest czytanie dzieciom, z dziećmi, a nawet tylko przy dzieciach (jako dobry przykład :), rodzice pierwszoklasistów mogli posłuchać podczas prelekcji nauczyciel bibliotekarza  Jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania? podczas zebrań  w dniu 21 września.

 Biblioteka szkolna poleca

   Nie da się ukryć, że to już jesień... Jednak to wcale nie oznacza, że miłośnicy przygód i podróży muszą z nich zrezygnować! Jeśli nawet  nie są  możliwe  w  rzeczywistości, zawsze można  odbyć  podróż -  jak to czasem mówią starsi - palcem po mapie ;). Idealnie nadaje się do tego zakupiona ostatnio do naszej biblioteki  fioletowa edycja Map Aleksandry i Daniela Mizielińskich.  Jest to nowe, rozszerzone wydanie bestsellerowego atlasu dla dzieci. Na każdej z 75 ogromnych map 6 kontynentów i 66 krajów znajdziecie niezliczone ilustracje oraz ciekawostki. Przeniosą Was w wyjątkowe miejsca, sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej, a może nawet zaplanujecie trasę przyszłej podróży.

 

 

 

         

Niekoniecznie  musi  to być  od  razu  podróż  poślubna ;),  taka jak ta, przedstawiona  w  książce  Łukasza  Wierzbickiego,  autora  znanych i lubianych utworów,  jak  Dziadek i niedźwiadek  czy  Afryka Kazika. W swoich książkach Wierzbicki udowadnia, że życie potrafi być równie ciekawe jak fantastyczne historie. W podróż poślubną motocyklem na koniec świata. Dlaczego nie? Pustynie, ośnieżone szlaki, tygrysy,  jadowite kobry. Czy Halina i Stach dojadą do Chin?

 

 

 

 

W tej książce autor przenosi nas w odległe czasy średniowiecza, kiedy   to w roku 1245 dwaj franciszkanie - Jan z Grabowej Doliny i Benedykt Polak, udali się konno w podróż na koniec świata i jeszcze dalej. Mieli dostarczyć list papieski władcy tajemniczego Imperium Mongolskiego. Co spotkało ich po drodze? Czy ich misja się powiodła? Jak zakończyła się ta niezwykła i niebezpieczna przygoda?  

Przygody bohaterów podczas podróży opowiada wiele innych książek. Z pewnością dla każdego znajdzie się coś ciekawego!

 

W tym tygodniu biblioteka szkolna poleca

 

                                                Podróż do krainy fantazji

 

Podróżą do krainy fantazji można określić wyprawę, jaką odbywamy, kiedy czytamy książki.  Dotyczy to szczególnie tych utworów, których autorzy puszczają wodze fantazji, przenosząc czytelników do wymyślonych przez siebie nierealnych światów. 

          Fantazja nie zna granic – ani miejsca, ani czasu – toteż akcja  może toczyć się    w przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości, na Ziemi albo na innej planecie, w innej, alternatywnej rzeczywistości, której zwykli ludzie nie dostrzegają, a nawet w czyimś umyśle.  Może być tak prowadzona, że czasem trudno wyznaczyć granice między tym, co uznamy za niezwykłe, ale jeszcze prawdopodobne, realistyczne, a tym, co już nieprawdopodobne, fantastyczne.

        Ten rodzaj literatury, rozpiętej pomiędzy science fiction i fantasy, uprawia wielu pisarzy. Cieszy się on dużą popularnością nie tylko wśród najmłodszych, ale także pośród starszych odbiorców.  Z funduszy przyznanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka szkolna również zakupiła wiele tego typu pozycji. Znajdziecie m. in. nowe, lepsze wydanie serii Harry Potter, kolejne tomy najbardziej lubianych polskich serii, takich jak:  Felix, Net, Nika oraz ... czy  Magiczne krzesło,  a także wiele innych nowości.

     

 

 

Uwaga! Aby lepiej dostosować się do potrzeb uczniów, godziny pracy naszej biblioteki ulegają niewielkiej zmianie, tzn. przesunięciu o 15 minut. W związku z tym biblioteka pracuje

                                    od poniedziałku do piątku  od 7.45  do  13.45.

                            w tym przerwa na prace techniczne  9.40 – 10.25

Ten rok będzie inny niż poprzednie!

 

            O tym nikogo nie trzeba chyba przekonywać…

Z pewnością jeszcze nigdy uczniowie nie czekali tak niecierpliwie na rozpoczęcie roku szkolnego. Większość wcześniej nawet nie podejrzewałaby, że zatęskni za szkołą. Tak jak niektórzy nie sądzą,  że mogliby polubić czytanie… 

            Jak widać, wszystko w życiu może się zmienić, więc warto spróbować i zaglądać do biblioteki!

        W tym roku będzie co czytać, bowiem z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa,  do którego przystąpiła nasza szkoła, otrzymaliśmy środki na zakupienie  ponad 500 nowych książek! W ubiegłym roku szkolnym o komiksy pytali i młodsi, i starsi uczniowie, dlatego właśnie od nich postanowiłam zacząć prezentację nowości w naszych zbiorach.

Przed przyjściem do biblioteki  koniecznie przeczytajcie zasady, na jakich obecnie pracuje, ponieważ ze względu na pandemię musiały ulec zmianie. Informacje znajdziecie nieco wcześniej na tej stronie, w zakładce biblioteki, a także na gazetce ściennej na korytarzu. W tych miejscach szukajcie też wiadomości o kolejnych nowościach, które systematycznie będą opracowywane, wprowadzane do bazy, oprawiane i udostępniane.

                                                                                                                                                            DW

 

Narodowe Czytanie “Balladyny” w naszej szkole

 

       Z inicjatywy biblioteki szkolnej w piątek 4 września na 3. lekcji odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie “Balladyny”.  Zachęceni przez p. Danutę Wronę rozpoczęli akcję i dali dobry przykład pan dyrektor Waldemar Pyznar oraz opiekująca się szkolnym samorządem p. Małgorzata Zielińska. Przedstawili postacie Grabca i Goplany, czytając przez szkolny radiowęzeł jedną z pierwszych scen utworu, dzięki czemu fragmentu “Balladyny” wysłuchali wszyscy uczniowie szkoły.  Następnie w swoich salach pod opieką nauczycieli klasy VII i VIII, a także niektóre młodsze czytały  kolejne fragmenty  dramatu Słowackiego, natomiast najmłodsi, tacy jak kl. II b, wiersze z klasyki literatury polskiej dla dzieci.  

       W ten sposób już na początku roku szkolnego podjęliśmy działania propagujące czytanie, co wiąże się z przystąpieniem MZS nr 1 w Gorlicach do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wkrótce przekażemy więcej informacji na ten temat oraz przesłane zdjęcia.

NAGRANIA

                                                                                                                                                        

                                                                                                                                                                      

Podejmijcie wyzwanie i ...

 

Włączcie się do akcji Narodowe Czytanie!

 

Narodowe Czytanie to zapoczątkowana w 2012 roku akcja społeczna upowszechniająca w Polsce znajomość

literatury narodowej. Fragmenty dzieł odczytywane są publicznie m.in. przez wielu znanych Polaków, poczynając

od Prezydenta RP z małżonką. Do akcji włączają się aktorzy, dziennikarze, celebryci,

społecznicy, samorządowcy, nauczyciele.

       W bieżącym roku, w sobotę 5 września, czytana będzie “ Balladyna", utwór Juliusza Słowackiego od dwóch stuleci zaliczany do klasyki literatury polskiej, poznawany w szkole przez kolejne pokolenia.  Teraz pora na Wasze…Mam na myśli zwłaszcza klasy starsze, VII i VIII, ale VI także mogą  poznać jedną z pierwszych scen.

 

      “Balladyna” to utwór dramatyczny,  podzielony na akty oraz sceny, dialogi i monologi postaci, toteż najlepiej czytać go z podziałem na role. W poszczególnych scenach występują przeważnie dwie, trzy lub cztery postacie, więc wystarczy kilka osób z klasy, które zapoznają się ze swoimi kwestiami w domu, aby podczas lekcji języka polskiego lub godziny wychowawczej (oczywiście po uzgodnieniu z nauczycielem) włączyć się do akcji, odczytując wybraną scenę lub dwie. 

Bardzo Was do tego zachęcam!

Zróbcie zdjęcia, nagrajcie filmiki, a umieścimy je na stronie szkoły.

Można także dołączyć się do challenge’u ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach       

 

Biblioteka szkolna  MZS nr 1 w Gorlicach w roku szkolnym 2020/2021,  w okresie pandemii COVID-19, będzie funkcjonować na podstawie zasad ustalonych w oparciu o wytyczne MZ, GIS  i MEN.

1.  Biblioteka MZS nr 1 w Gorlicach udostępnia swoje zasoby wyłącznie uczniom   i pracownikom Szkoły.
2. Podczas korzystania z biblioteki należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego: zachowywać dystans, stosować osłonę nosa i ust, jednorazowe rękawiczki lub dokładnie zdezynfekować dłonie.
3. W  punkcie obsługi czytelnika, umieszczonym przy drzwiach wejściowych  do biblioteki, może znajdować się tylko jedna osoba, kolejne oczekują na korytarzu, od strony gazetki ściennej bibloteki.
4. Oddając książkę, czytelnik staje w przestrzeni tuż za drzwiami, podaje wyraźnie swoje nazwisko, imię oraz numer inwentarzowy zwracanego egzemplarza. Znajduje się on na jednej  z pierwszych stron książki, pod pieczątką bibloteki szkolnej. Warto poszukać go i sprawdzić wcześniej, by nie zabierać czasu, zwłaszcza podczas przerw, kiedy z biblioteki chce szybko skorzystać więcej osób.
5. Książkę zdjętą przez bibliotekarza z konta, czytelnik wkłada do kosza przeznaczonego na kwarantannę zbiorów, starając się go nie dotykać. Egzemplarze zebrane w ciągu dnia pracy biblioteki, oznaczone datą, trafiają w miejsce wyznaczone do kwarantanny i przez co najmniej 2 dni nie mogą być udostepniane innym uczniom. Dlatego tym bardziej ważne jest oddawanie wypożyczonych książek w terminie.
6.  Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
 1. a) Aby obsługa czytelników mogła przebiegać szybko i sprawnie, uczeń chcący wypożyczyć książkę podczas przerwy, powinien podać jej tytuł i autora.
 2. b) Jeśli ich nie zna, potrzebuje więcej czasu do namysłu lub porady bibliotekarza w wyborze, powinien przyjść w innym czasie, poza przerwą śródlekcyjną.
 3. c) Nowe zasoby biblioteki będą systematycznie eksponowane na regale najbliżej drzwi i stanowiska bibliotekarza, a informacje o nich umieszczane na gazetce biblioteki na korytarzu oraz na stronie internetowej szkoły. Umożliwi to wcześniejsze rozeznanie i podejmowanie decyzji przed wejściem do biblioteki.
 4. d) Po uzyskaniu zgody bibliotekarza, pod jego opieką i zachowując środki ostrożności wskazane w punkcie 1., czytelnik może podejść do regałów w wyznaczonej strefie, przejrzeć wzrokowo ich zawartość oraz wskazać bibliotekarzowi wybraną książkę.

 

      Godziny pracy biblioteki

       poniedziałek - piątek           7.30 – 13.30

       w tym prace wewnętrzne    10.00 - 11.15

 

Copyright © 2021 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.