Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2020/2021

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

REKRUTACJA 2021-2022

Dostępność

BIP

 

Zbliża się zakończenie roku szkolnego. Z pewnością zapamiętamy go wszyscy do końca życia, ponieważ  wielu z Was przez większą jego część uczyło się zdalnie. Biblioteka szkolna pozostawała jednak otwarta - nawet wtedy, gdy zamknięte były biblioteki publiczne. Cieszę się, że w tej nadzwyczajnej sytuacji korzystaliście z jej zasobów – osobiście lub za pośrednictwem rodzeństwa, a nawet  rodziców.

Życzę wszystkim, aby  wakacje były piękne, słoneczne, radosne i pozwoliły wypocząć po wielu dniach zamknięcia  w domach. Przebywajcie jak najwięcej na świeżym powietrzu, ale na dni gorszej pogody oraz wieczory zabierzcie ze sobą książki. 

Na wakacje możecie wypożyczyć dwie, a oddać je trzeba będzie na początku września.

Tym, którzy nie mają swoich pomysłów ani ulubionych autorów,  polecam pozycje z klasyki literatury dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym - np. Lato Muminków oraz inne z cyklu opowieści o Muminkach, utwory Astrid Lindgren oraz F. H. Burnett, takie jak  Mała księżniczka,  Mały lord,  Tajemniczy ogród. Uczniom z klas IV- VI mogą spodobać się książki przygodowe i podróżnicze, np. W 80 dni dookoła świata,  Przygody Tomka Sawyera,   Szatan z siódmej klasy,  Pięć przygód detektywa Konopki,  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa,   Pan Samochodzik i templariusze oraz inne utwory Z. Nienackiego, a także seria książek A. Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego.

Być może niektóre z nich staną się w przyszłości Waszą lekturą uzupełniającą, podobnie jak:  Ania z Zielonego Wzgórza,  Bajki robotów,  Ten obcy,  Pajączek na rowerze, Baśniobór,  Skarb Troi. Zapytajcie swoich polonistów.

Rozsądne może się okazać  przeczytanie podczas wakacji  jednej z najobszerniejszych lektur obowiązkowych do następnej klasy, np. Chłopcy z Placu Broni,  W pustyni i w puszczy  czy  Hobbit ( kl. V/ VI). W trakcie roku szkolnego trzeba ją sobie będzie przypomnieć, ale to zajmie znacznie mniej czasu, a także będzie sprzyjać utrwaleniu treści utworu. Takie rozwiązanie może być dobre zwłaszcza dla przyszłych ósmoklasistów. Jeśli w siódmej klasie nie omawialiście Quo vadis czy Pana Tadeusza może warto wypożyczyć je sobie na wakacje i przeczytać bez pośpiechu.

                                                                                                                           Danuta Wrona

 

 

W związku z zbliżającym się Dniem Dziecka biblioteka szkolna proponuje książki poszerzające wiedzę o życiu dzieci w innych czasach, miejsach i kulturach, zwłaszcza ładnie wydane, barwnie ilustrowane, kilkunastostronicowe książeczki z serii Świat oczyma dziecka, m.in.:

 • Mały jaskiniowiec
 • Mała Rzymianka
 • Mały rycerz
 • Olga i Vlad z Rusi Kijowskiej
 • Selim z orientalnej Turcji
 • Promyk Słońca w kraju Indian
 • Dazhu znad Żółtej Rzeki

 

Oczywiście nie brakuje także utworów, których bohaterami są dzieci w różnym wieku.

Z pewnością każdy z Was znajdzie dla siebie coś ciekawego do wypożyczenia na wakacje.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Wielu z Was ma swoje ukochane zwierzątko, najczęściej kotka, pieska lub chomiczka. Są również dzieci, które bardzo chciałyby mieć zwierzaka, ale z jakiegoś powodu nie mogą. Jedna i druga grupa uczniów chętnie wypożycza  książki o zwierzętach lub ze zwierzęcymi bohaterami, począwszy od książeczek do nauki czytania i doskonalenia tej umiejętności, takich jak wspominana wcześniej seria  Zwierzęta Oli.

W naszej bibliotece ich jest więcej, np. serie Pies na medal, Małe ZOO Lucy, Kogutek Ziutek, Wśród przyjaciół, Bajki z wiejskiego podwórka, a także te, których bohaterami są żółw Franklin, a nawet mrówki: Andy i Ferdek.

Uczniowie, którzy już sprawnie czytają, sięgają po książki nieco obszerniejsze. Do najczęściej wypożyczanych należą te z serii Zaopiekuj się mną, napianej przez Holly Web, z serii o kocie Cukierku - autorstawa Waldemara Cichonia,  a także z serii Zosia i jej ZOO Amelli Cobb oraz  Kto mnie przytuli  Agnieszki Stelmaszyk.

GALERIA

Oczywiście nie wszystkie książki o zwierzętach występują w seriach. Chętnie czytane są też na przykład Pięciopsiaczki Wandy Chotomskiej,  Szarka  oraz  Kot, który zgubił dom Ewy Nowak,  Klifka, opowieść o foczce, która szukała mamy Barbary Gawryluk, Przygody jeżyka spod jabłoni Alicji Ungeheuer – Gołąb, O zajązcku Filipie, który  ze strachu dokonał wielkich czynów Elżbiety Zubrzyckiej,  Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?  Leszka Kołakowskiego i  wiele innych.

Nieco starszym miłośnikom zwierząt, w tym koni, podobają się książki z serii:  Stajnia pod Podkową,  Jenny z Finmory  czy  Klub ratowników zwierząt.

Biblioteka poleca także pozycje z klasyki literatury, takie jak:  Księga dżungli  R. Kiplinga,  Biały Kieł  Zew krwi  J. Londona oraz nowe, bardzo ładne wydanie książki, którą również na pewno znają Wasi dziadkowie i rodzice - Lassie,wróć!  To niezwykle poruszająca opowieść o tym, czego potrafi dokonać pies, by wrócić do ukochanego człowieka. Takie historie się nie starzeją, ale jeśli ktoś woli nowsze, może sięgnąć po Był sobie pies  oraz  O psie, który wrócił do domu.

GALERIA

 

 

Opowieści detektywistyczne z serii:  Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai  Martina Widmarka stały się wśród najmłodszych czytelników tak popularne, jak dobre szwedzkie kryminały wśród dorosłych. 

Począwszy od  Tajemnicy diamentów, kolejne trzymające w napięciu  Tajemnice…,   ilustrowane przez Helenę Willis i świetnie tłumaczone na język polski  przez Barbarę Gawryluk, mają wielu wielbicieli - także w naszej szkole.

Bohaterowie serii, Lasse i Maja, są mieszkańcami małego miasteczka Valleby, gdzie dzięki swojej inteligencji pomagają miejscowemu komisarzowi policji w rozwiązywaniu trudnych zagadek.

Każdą z Tajemnic… można czytać osobno, ale najlepiej poznawać je po kolei: 

Tajemnica diamentów           

Tajemnica hotelu

Tajemnica cyrku 

Tajemnica kawiarni     

Tajemnica mumii

Tajemnica kina            

Tajemnica pociągu      

Tajemnica gazety

Tajemnica szkoły 

Tajemnica złota   

Tajemnica szafranu      

Tajemnica zwierząt      

Tajemnica biblioteki    

Tajemnica meczu

Tajemnica kościoła       

Tajemnica miłości        

Tajemnica galopu        

Tajemnica kempingu   

Tajemnica szpitala        

Tajemnica pływalni     

Tajemnica urodzin       

Tajemnica wyścigu       

Tajemnica pożarów     

Tajemnica więzienia    

Tajemnica mody  

Tajemnica zamku

Tajemnica srebra

Tajemnica filmu  

Tajemnica detektywa

Wytłuszczone tytuły, czyli większość J, są do wypożyczenia w naszej bibliotece, a kolejne zostaną zakupione, jeśli pozwolą na to fundusze, podobnie jak kolejne części innej serii bardzo chętnie wypożyczanej przez młodych czytelników – Magiczny domek na drzewie,  autorstwa Mary Pope Osborne.

Chociaż tytuł na to nie wskazuje, są to książki o charakterze edukacyjnym. Magia domku na drzewie pozwala tylko przenosić się bohaterom - Ani i Jackowi - do innych czasów, gdzie przeżywają liczne przygody, wiele się przy tym dowiadując i ucząc.

W naszej bibliotece:

Dinozaury przed zmrokiem

Rycerz o świcie

Mumie o poranku

Popołudnie z piratami

Noc z wojownikami ninja

Słońce zachodzi w mieście duchów

oraz z serii uzupełniającej  Akademia Tropicieli Faktów:

Mumie i piramidy

Piraci

 

O innych książkach chętnie wypożyczanych przez dzieci przeczytacie w kolejnym materiale :-)

                                                                                              Danuta Wrona

 

Dla początkujących czytelników – cd.

 

Książeczki z serii Zwierzęta Oli zostały przypisane do poziomu trzeciego, co oznacza, że są przeznaczone dla dzieci, które znają już wszystkie litery i ćwiczą samodzielne czytanie. Każda historia z tej serii zawiera dłuższy tekst oraz krótszy - umieszczony w dymkach. Dziecko może przeczytać całość samodzielnie lub razem z inną osobą: tekst trudniejszy czyta ktoś starszy, a wypowiedzi w dymkach – dziecko. Taka lektura może być wspaniałą wspólną zabawą. Warto spróbować, zwłaszcza gdy dziecko ma jeszcze trudności  z dłuższym samodzielnym czytaniem i szybko się zniechęca.

Z serii  Zwierzęta Oli w bibliotece szkolnej dostępne są książeczki:

Jesteś super, chomiczku!

Nie bój się, misiu koalo!

Uciekaj, tygrysku!

Nie jesteś już sam, niedźwiadku!

Wracaj, króliczku!

Nie płacz, mały rudzielcu!

 

 

Już czytam! 

to lubiana przez dzieci seria niewielkich książeczek przeznaczonych do samodzielnego czytania. Zabawne historyjki - z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami – sprawiają, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. Ułatwia je duża czcionka i ubarwiają śmieszne ilustracje. Na końcu każdej książeczki znajduje się słowniczek wyjaśniający trudne wyrazy, a także kilka zadań sprawdzających rozumienie i zapamiętywanie treści.

 

Z  serii Już czytam! w bibliotece szkolnej znajdziecie napisane przez Agnieszkę Stelmaszczyk:

 

 

 

Sami czytamy. Detektyw Zagadka to kolejna seria książek dla początkujących czytelników,  lubiących nie tylko rozwiązywanie zagadek, ale także teksty zapisane bardzo dużymi, a nawet ogromnymi literami J

 

W naszej bibliotece:

Zaszyfrowana wiadomość

Tajemnica zielonej skarpetki

Przygody z duchami

Upiorna walizka

Niezwykły wynalazek pana Rozumka

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Poziom 1: składam słowa 

Opowiadania zawierające 150 – 200 słów, napisane krótkimi zdaniami. Duża czcionka ułatwia lekturę, a zamieszczone po bokach stron ramki służą do ćwiczenia głoskowania.

Dostępne w naszej bibliotece :

 

 

 

Poziom 2: składam zdania 

Książki zawierają od 800 do 900 słów, nieco dłuższe zadania, a także dialogi. Słowa w ramkach uczą podziału na sylaby.

Dostępne w naszej bibliotece :

 

Poziom 3: połykam strony 

Książki zawierają po 2500 – 2800 słów, a zdania są dłuższe niż w drugiej serii. Znaczenie trudniejszych wyrazów objaśnia słowniczek zamieszczony na końcu książeczki.

Dostępne w naszej bibliotece:

 

 

Drodzy czytelnicy, witajcie w drugim półroczu!

Koniec semestru to zawsze czas podsumowań, więc trochę refleksji o pracy  naszej szkolnej biblioteki.

           W pierwszym półroczu realizowała ona przede wszystkim zadania wynikające   z przystąpienia przez szkołę do Narodowego  Program Rozwoju  Czytelnictwa.   W  okresie  pandemii  nie  było  to  łatwe,  ponieważ  w atmosferze niepewności i niepokoju czytelnictwo – chociaż bardzo ważne –  w naturalny sposób schodziło na dalszy plan.

         Chcąc promować nowości i umożliwić ich wypożyczanie w zgodzie z zasadami reżimu sanitarnego, zmieniono układ księgozbioru.  Naprzeciwko wejścia do biblioteki ustawiony został regał prezentujący książki zakupione w ramach Programu. Informacje o nich ukazywały się również systematycznie na gazetce ściennej na korytarzu, a także na stronie internetowej Szkoły, zwłaszcza w zakładce biblioteki.

Opublikowano tu materiały ukazujące kilkadziesiąt spośród zakupionych tytułów, podzielone na grupy tematyczne: komiksy, fantastyka, książki przygodowe, podróżnicze, detektywistyczne, biograficzne, popularnonaukowe. Tutaj zamieszczono także Regulamin,  a następnie wyniki konkursu „ Z książką Ci do twarzy!”.

Biblioteka szkolna pozostawała czynna nawet wtedy, gdy publiczne zostały zamknięte. Godziny jej pracy zostały dostosowane do potrzeb uczniów i przesunięte, tak by po zdalnych lekcjach mogli z niej korzystać nawet do 17.00.   

         Dzięki podjętym działaniom, mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, udało się utrzymać kontakt czytelników z książkami i biblioteką oraz osiągnąć poziom ok. 70% wypożyczeń z I półrocza ubiegłego roku szkolnego :-)

         Zakupione nowości cieszą się zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale również nauczycieli, a także rodziców przychodzących po książki dla swoich dzieci.

 W drugim półroczu starsze klasy kontynuują naukę w trybie zdalnym, zachęcam więc, by korzystać z możliwości stworzonych przez bibliotekę szkolną. Książki na Was czekają!

                                                                                                                                      Danuta Wrona

   

 

Książki na ferie

Powszechnie wiadomo, że  trwająca nadal pandemia spowodowała zmianę organizacji roku szkolnego tak, że ferie zimowe zaczynamy bezpośrednio po zakończeniu przerwy świątecznej. Być może nie wszyscy uświadamiają sobie, że w związku z tym od 23 grudnia przez blisko miesiąc nie  będzie  można  korzystać  z biblioteki szkolnej, a nie wiemy, czy inne będą otwarte. Dlatego zachęcam do wypożyczania książek na ferie przez najbliższe dwa tygodnie.

Spośród nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa   tym razem chcę zaproponować książki dla tych, którzy mają albo chcieliby mieć jakieś hobby.

Hobby, pasja, potocznie: konik – to szczególne zainteresowanie jakąś dziedziną, samodzielne i zupełnie dobrowolne :-) poszukiwanie wiedzy na  jej temat, a następnie jej zgłębianie. Każdy z Was jest inny, więc też dziedziny zainteresowań mogą być różne.

Oto kilka propozycji książek, które mogą zapoczątkować bądź rozwijać czyjąś pasję:

KSIĄŻKI

 

 

Dla dzieci, które chcą być wyjątkowe…

Książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wzbogaciły nasz księgozbiór także o pozycje, które mogą zainspirować i wpłynąć na to, co będziecie chcieli robić w życiu, kim w przyszłości zostaniecie.

“ Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe ” Bena Brooksa, to - jak dodano w podtytule - “ 100 historii kobiet i mężczyzn, którzy wyrośli ponad przeciętność ”. Każdy życiorys mieści się na jednej stronie, a druga to zapadająca w pamięć ilustracja. Jeśli ktoś będzie chciał  dowiedzieć  się  więcej  o  postaci,  która  go  zaciekawi,  z pewnością znajdzie inne źródła. Warto przyjrzeć się cechom, dzięki którym wyrasta się na kogoś niezwykłego, odnaleźć w sobie te cechy i je rozwijać.

Z  nowości,  które  również  mogą  zainspirować  w  ten  sposób,  polecam  też  książki  z  serii  “ Kim  oni  są ? ”, o wybitnych naukowcach i wynalazcach oraz wielkich artystach, a także nowe wydanie historii sukcesu Roberta Lewandowskiego “ Lewy, chłopak, który zachwycił świat ”.

DW

Biblioteka zaprasza także w okresie nauki zdalnej :-)

 

 

 

Nasza biblioteka kolejny raz w tym roku zmienia godziny pracy, tak by lepiej dostosować się do Waszych potrzeb. W czasie zdalnego nauczania od 9 listopada 2020 będziecie mogli korzystać z zasobów biblioteki także po lekcjach, jeśli wolno będzie wychodzić z domu. Mogą także przychodzić w Waszym imieniu rodzice. Książki oddawane można także zostawiać na portierni.

 

Godziny pracy biblioteki szkolnej podczas nauczania zdalnego od 9 listopada 2020r. :

 

poniedziałek    9.30 – 15.30

wtorek           10.00 – 17.00

środa              9.30 -  15.30

czwartek       10.00 – 17.00

piątek             9.30 - 13.30

Wyniki konkursu  Z książką Ci do twarzy!

                            

                   Komisja w składzie:

 

                Danuta Wrona - przewodnicząca, nauczyciel bibliotekarz

                Ewa Kołtko – członek, wicedyrektor

                Dorota Pacana - członek, nauczyciel przedmiotów artystycznych

                                                Małgorzata Zielińska -  członek polonista, opiekun Samorządu

                                                 Anna Stasiowska - członek, pedagog

zebrana w dniu 3.11.2020r. poddała ocenie prace zgłoszone w konkursie ogłoszonym na początku października  przez    naszą bibliotekę   szkolną.   Ponieważ  wśród  42  przekazanych  zdjęć  niewiele  wpłynęło  od  uczniów  z  starszych klas, komisja postanowiła dokonać oceny bez podziału na grupy wiekowe. Oprócz trzech nagród:

I – dla Ksawerego Gajewskiego z klasy Ia

II – dla Anny Piecuch z klasy IIb

III – dla Leny Boczoń z klasy IIIa

przyznano także dwa wyróżnienia: dla Justyny Piecuch z klasy Ia oraz Oliwii Lis z klasy IIIb.

 

Wyrazy uznania i podziękowania należą się jednak wszystkim, którzy przesłali prace, a także rodzicom bądź  innym  osobom wykonującym  zdjęcia.  Są  naprawdę  ładne i  ciekawe,  toteż  chcemy  pokazać  je  wszystkie  w zakładce biblioteki. Prosimy więc o dosłanie wersji cyfrowych tych, którzy przekazali prace w formie tradycyjnych zdjęć, najlepiej do bibliotekarza przez dziennik elektroniczny lub do wychowawcy klasy.

 

 

 

Początkującym detektywom nasza biblioteka szkolna poleca kolejne części serii  “ Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”   M. Wildmark i H. Williams

    

oraz  serii o detektywie Pozytywce napisanej przez Grzegorza Kasdepke.

   

Starszych miłośników tajemniczych spraw i rozwiązywania zagadek mogą zainteresować książki:

  

Przypominam także, że 30 października mija termin przekazywania prac konkursowych, czyli utrwalonych na zdjęciach chwil, kiedy jesteście tak zaczytani,  że z książką Wam naprawdę do twarzy!

 

Każdy może przeżyć przygodę!

 

Przygody przeżywają nie tylko dzieci.

Wiele książek opowiada o niesamowitych, przeważnie bardzo zabawnych, czasami  trochę strasznych, lecz pouczających przygodach różnych zwierząt: domowych psów,  kotów, gęsi, ale również młodych wilczków, nosorożców, kun...

        

Przygoda może się przytrafić pluszowemu misiowi i innym zabawkom, a nawet  skarpetkom…  21 października to według kalendarza Dzień bez Skarpetek. Możecie ich dzisiaj nie nosić, ale nie możecie nie znać serii książek Justyny Bednarek o niesamowitych przygodach skarpetek! Biblioteka szkolna zaprasza :)

Konkurs promujący czytelnictwo dla uczniów MZS nr 1 w Gorlicach


Z książką Ci do twarzy!

Regulamin

 1. Organizatorem konkursu jest nauczyciel bibliotekarz Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach.
 2. Konkurs promujący czytelnictwo kierowany jest do uczniów Szkoły oraz ich rodziców/opiekunów w ramach realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i związany z hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w r. szk. 2020/2021: Z książką Ci do twarzy!
 3. Cele konkursu:
 • wykorzystanie hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych do promocji czytelnictwa, czyli realizacji jednego z głównych zadań NPRCz,
 • ukazanie codziennych, naturalnych sytuacji, w których książka towarzyszy człowiekowi i jest mu z nią „do twarzy”, kreowanie mody na czytanie,
 • włączenie do wspierania promocji czytelnictwa rodziców uczniów, ukazanie możliwości rozwijania relacji rodzinnych w oparciu o książki   i czytanie,
 1. Uczestnikiem konkursu jest uczeń naszej szkoły, który do 30 października 2020r. dostarczy do biblioteki szkolnej zapakowane w podpisanej imieniem i nazwiskiem kopercie:
 2. a) pracę konkursową,
 3. b) formularz zgłoszeniowy ( Załącznik nr 1),
 4. c) zgodę na przetwarzanie danych osobowych (Załącznik nr 2),
 5. Pracą konkursową jest zdjęcie ucznia naszej szkoły z książką (nie może to być podręcznik), wykonane w naturalnej sytuacji czytania w warunkach domowych ( np. przy biurku, na podłodze, w łóżku ), najlepiej nie pozowane, wykonane przez rodzica / opiekuna lub innego domownika, np. siostrę, brata, babcię, dziadka.
  6. Każdy uczestnik może oddać tylko 1 pracę (wybraną przez siebie i rodzinę spośród większej ilości zrobionych :). Preferowany format zdjęcia 12,5x17,5 cm lub nieco większy.
 6. W pierwszym tygodniu listopada prace zostaną ocenione w trzech grupach: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII- VIII przez komisję konkursową na podstawie następujących kryteriów:
 7. a) spełnienie wymogów określonych w regulaminie,
 8. b) odzwierciedlenie na fotografii hasła przewodniego konkursu Z książką Ci do twarzy, uchwycenie sytuacji pogrążenia się przez uczestnika w lekturze oraz emocji towarzyszących czytaniu,
 9. c) walory artystyczne pracy.
 10. W skład komisji konkursowej wchodzą: dyrektor Szkoły, nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel przedmiotów artystycznych, opiekun oraz Samorządu Uczniowskiego, a także jego przewodniczący.
 11. Ogłoszenie wyników konkursu przez szkolny radiowęzeł nastąpi 10 listopada 2020r., a zdjęcia wyróżnione przez komisję konkursową zostaną zaprezentowane na stronie Szkoły oraz na gazetce ściennej biblioteki.
 12. Bohaterowie wyróżnionych prac zostaną nagrodzeni książkami i dyplomami.

 

 

Załącznik nr 1  

                                                                                                                                                                          Gorlice, …………….….  

Zgłoszenie do konkursu promującego czytelnictwo organizowanego przez bibliotekę szkolną  Miejskiego Zespołu Szkół nr 1

w Gorlicach

 

………………………………………………………………………   ucz. kl. ………

Po zapoznaniu się z Regulaminem konkursu Z książką Ci do twarzy, zgłaszam pracę konkursową, czyli moje zdjęcie podczas czytania książki wykonane zgodnie z zasadami konkursu określonymi  w  jego regulaminie.

Tym samym wyrażam zgodę na publikację zdjęcia na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce biblioteki szkolnej.

 

 

                                                                                                                                                          ………………………………...

                                                                                                                                                                    / podpis ucznia /

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 

                                                                                                                                                       Gorlice, …………….….

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

ul. Piękna 9

38-300 Gorlice

 

Zgodna na udział w konkursie, przetwarzanie danych osobowych

oraz zgoda na przetwarzanie wizerunku

 

Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ..………………………………………………………..,

ucz. kl. ...… ....  w  konkursie promującym czytelnictwo organizowanym przez bibliotekę szkolną MZS nr 1 w Gorlicach.  Oświadczam, że znany mi jest regulamin konkursu.

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie przez MZS nr 1 w Gorlicach danych osobowych  zgodnie z przepisami Rozporządzenia ogólnego Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679  z dnia 27 kwietnia 2016 oraz ustawą  z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.

Wyrażam także zgodę na przetwarzanie wizerunku dziecka zamieszczonego na zdjęciu konkursowym w przypadku jego umieszczenia na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce biblioteki szkolnej.

 

 

                                                                                                                                                                  ..........................................…

                                                                                                                                                                    podpis rodzica / opiekuna

 

 

 

Z przyjemnością informuję również, że grono czytelników naszej biblioteki powiększyło się ostatnio o 50 uczniów klas pierwszych. W tym roku również, chociaż w warunkach dostosowanych do reżimu sanitarnego, odbyło się tradycyjne pasowanie na czytelnika, poprzedzone pogadankami o zasadach korzystania z biblioteki szkolnej i obchodzenia się z książkami. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książeczki - do czytania samodzielnego lub z rodzicami, zakładki oraz foldery informacyjne o naszej szkole.

O tym , jak ważne jest czytanie dzieciom, z dziećmi, a nawet tylko przy dzieciach (jako dobry przykład :), rodzice pierwszoklasistów mogli posłuchać podczas prelekcji nauczyciel bibliotekarza  Jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania? podczas zebrań  w dniu 21 września.

 Biblioteka szkolna poleca

   Nie da się ukryć, że to już jesień... Jednak to wcale nie oznacza, że miłośnicy przygód i podróży muszą z nich zrezygnować! Jeśli nawet  nie są  możliwe  w  rzeczywistości, zawsze można  odbyć  podróż -  jak to czasem mówią starsi - palcem po mapie ;). Idealnie nadaje się do tego zakupiona ostatnio do naszej biblioteki  fioletowa edycja Map Aleksandry i Daniela Mizielińskich.  Jest to nowe, rozszerzone wydanie bestsellerowego atlasu dla dzieci. Na każdej z 75 ogromnych map 6 kontynentów i 66 krajów znajdziecie niezliczone ilustracje oraz ciekawostki. Przeniosą Was w wyjątkowe miejsca, sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej, a może nawet zaplanujecie trasę przyszłej podróży.

 

 

 

         

Niekoniecznie  musi  to być  od  razu  podróż  poślubna ;),  taka jak ta, przedstawiona  w  książce  Łukasza  Wierzbickiego,  autora  znanych i lubianych utworów,  jak  Dziadek i niedźwiadek  czy  Afryka Kazika. W swoich książkach Wierzbicki udowadnia, że życie potrafi być równie ciekawe jak fantastyczne historie. W podróż poślubną motocyklem na koniec świata. Dlaczego nie? Pustynie, ośnieżone szlaki, tygrysy,  jadowite kobry. Czy Halina i Stach dojadą do Chin?

 

 

 

 

W tej książce autor przenosi nas w odległe czasy średniowiecza, kiedy   to w roku 1245 dwaj franciszkanie - Jan z Grabowej Doliny i Benedykt Polak, udali się konno w podróż na koniec świata i jeszcze dalej. Mieli dostarczyć list papieski władcy tajemniczego Imperium Mongolskiego. Co spotkało ich po drodze? Czy ich misja się powiodła? Jak zakończyła się ta niezwykła i niebezpieczna przygoda?  

Przygody bohaterów podczas podróży opowiada wiele innych książek. Z pewnością dla każdego znajdzie się coś ciekawego!

 

Copyright © 2021 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.