Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2018/2019

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

Dzień 14 listopada 2018 r. był szczególnie ważny dla całej społeczności Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach ze względu na swój wielowymiarowy charakter. Stanowił połączenie ważnych uroczystości- Święta Szkoły związanego z Dniem Patrona oraz 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, które miały miejsce w kościele pw. św. Jadwigi Królowej.   

Wokół haseł: PATRIOTA, POLAK, HONOR, OJCZYZNA, HYMN, FLAGA obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.  Uroczystości rozpoczęły się przeglądem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klas 1- 3. Klasa 1a i 3a zaprezentowały utwór „Co to jest niepodległość”, uczniowie klasy 2a zaśpiewali pieśń „My Pierwsza Brygada”, a klasa 2 b „Mówię o Tobie dobrze”. Na zakończenie przeglądu posłuchaliśmy utworów „ Piechota” w wykonaniu klasy 2c oraz „ Płonie ognisko i szumią knieje” odśpiewanych przez uczniów klasy 3b.

Po przeglądzie pieśni patriotycznych w wykonaniu najmłodszych uczniów, cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej mszy św. z okazji Święta Szkoły- Dnia Patrona.

Po mszy św. uczniowie  obejrzeli podniosły i wzruszający  montaż słowno – muzyczny  poświęcony Niepodległej, pt. „Pisk Orła", przygotowany  przez panią Renatę Foryś i panią Dorotę Pacanę  w ramach projektu  "Współcześnie, ale z poszanowaniem tradycji".

Kolejnym wydarzeniem pozostającym w kręgu obchodów  rocznicy odzyskania niepodległości było ogłoszenie wyników  konkursu literacko-plastycznego  "Życzenia dla Polski". Konkurs odbył się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i stanowił  jedną z form uczczenia Święta Niepodległości.

W tym roku, oprócz 100-lecia odzyskania niepodległości, nasza Szkoła dodatkowo obchodziła ważny jubileusz.

 20 lat temu Szkole Podstawowej nr 1 nadano imię ks. Stanisława Konarskiego.

Postać naszego Patrona pięknie wpisuje się w uroczystości 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Ksiądz Stanisław Konarski był znakomitym nauczycielem, wychowawcą narodu, a przede wszystkim wielkim patriotą. Jego słowa: "Ojczyzna potrzebuje przyzwoitych obywateli" zostały wybrane w tym roku szkolnym  jako hasło  do naszej pracy wychowawczej.

    Zgodnie ze szkolną tradycją 14 listopada cała społeczność uczniowska  obchodzi Święto Szkoły, a jednym z jego elementów jest zapoznawanie kolejnych pokoleń uczniów z postacią ks. Stanisława Konarskiego.

  Uczniowie  klasy V b-  Martyna Drąg i Michał Cekliniak  przypomnieli nam najważniejsze przesłania naszego Patrona, natomiast uczennice klasy VI a- Oliwia Marszałek i Wiktoria Szpilka  przybliżyły Jego  dokonania w przygotowanej przez siebie prezentacji.

Przy okazji obchodów Święta Szkoły i rocznicy odzyskania niepodległości tradycją naszej Szkoły od kilku lat stał się przegląd piosenki patriotycznej.  Celem  przeglądu nie jest ocena wykonania, ale próba ocalenia od zapomnienia wielu utworów patriotycznych, by stały się łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością.

 Przegląd piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów klas 4- 8 oraz gimnazjum poprowadzili- Martyna Rachel i Kacper Wiktorek z klasy III b Gim.

Serdecznie  dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali tę podniosłą  uroczystość, młodzieży oraz najmłodszym wykonawcom za możliwość wspólnego i radosnego przeżywania jednego z najważniejszych dni w kalendarzu świąt narodowych.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Ilona Rząca-Kosiek

Maria Łęcka

Małgorzata Zielińska

 

Copyright © 2019 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.