X Narodowe Czytanie
Treść
Z tej okazji Prezydent RP, Andrzej Duda, skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji promującej czytelnictwo i upowszechniającej znajomość najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Napisał w liście:
Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, spotkamy się, aby wspólnie czytać “Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.”
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna. Sztuka weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wielokrotnie ją wystawiano, zawsze z powodzeniem. Na podstawie dramatu powstały również filmy, m.in. ten z 1930 r., uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy.
W słowniku współczesnego języka polskiego pojęcie dulszczyzna zostało wyjaśnione jako:
`zakłamana moralność drobnomieszczańska, kołtuneria ( od nazwiska tytułowej bohaterki komedii G. Zapolskiej Moralność pani Dulskiej)`
W tym roku nie przewidujemy wspólnego czytania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczniowie, zwłaszcza starsi, wysłuchali fragmentów, których czytanie z pewnością będą relacjonowały różne media, a potem sięgnęli po cały utwór. Komedia Zapolskiej ma ponad sto lat, więc ukazuje życie w innych realiach, jednak sądzę, że po zapoznaniu się z nią będziecie doskonale rozumieli, czym jest współczesna dulszczyzna i kogo obecnie można by określić mianem kołtuna.