Biblioteka szkolna
Treść

Witamy w nowym roku szkolnym!
Jak na początku każdego nowego roku szkolnego biblioteka wita Was po wakacjach. Tradycyjnie proponuje też włączenie się do kolejnego Narodowego Czytania. W tym roku - najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem”.

Obchody Roku I. Łukasiewicza
Do obchodów Roku Łukasiewicza włączała się także biblioteka szkolna. Jeszcze przed feriami zostały zakupione, a po feriach były promowane na gazetce ściennej biblioteki i na stronie szkoły książki rozwijające zainteresowania oraz skłaniające do zastanawiania się, kim chcecie zostać w przyszłości.

Czytanie dla pokoju
Kończy się październik, obchodzony jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - w tym roku pod hasłem “Czytanie dla pokoju”.

Czytanie dla pokoju... jak to rozumieć?
Jak co roku, październik obchodzimy jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Poprzednio motywem przewodnim były baśnie i legendy z całego świata, obecne hasło brzmi dosyć zagadkowo: “Czytanie dla pokoju”.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września od 22 lat. Został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a na jego patronkę wybrano Janinę Porazińską, autorkę wielu utworów napisanych myślą o dzieciach.

11. Narodowe Czytanie, czyli dlaczego epoka romantyzmu została uznana za wartą upamiętnienia w 2022 roku ?
Za początek epoki romantyzmu w Polsce uznano wydanie w 1822 roku zbioru utworów A. Mickiewicza “Ballady i romanse”, a za umowny koniec – rok upadku powstania styczniowego.

2022 - rok wielu patronów
Nasze miasto obchodzi 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza na tyle różnych sposobów, więc chyba każdy gorliczanin kojarzy 2022 jako Rok Łukasiewicza.

Wyniki konkursu
W szkolnym konkursie literackim “ Fiku-miku, kukuryku – Łukasiewicz w limeryku!”, ogłoszonym przez naszą bibliotekę w związku z 200. rocznicą urodzin wynalazcy, zostały przyznane dwie równorzędne nagrody.

Jak korzystać z biblioteki szkolnej, czyli przypomnienie głównych zasad
Użytkownicy biblioteki mają wolny dostęp do księgozbioru, czyli mogą wchodzić pomiędzy regały i sami wybierać książki, ale przestrzegając przy tym zasad wynikających z charakteru biblioteki.

Serce dla Ukrainy
Ostatnie tygodnie pokazały, że serca Polaków są szeroko otwarte dla szukających u nas schronienia przed wojną, a szczególnie dla ukraińskich matek z dziećmi. Nasze dzieci także solidaryzują się z nimi, wykazują empatię, serdeczność i zaangażowanie.

Konkurs literacki
Fiku – miku, kukuryku – Łukasiewicz w limeryku! Jak na tytuł konkursu literackiego o postaci ważnej dla historii naszego miasta, nie brzmi zbyt poważnie… Jednak to celowy zabieg, którym chcę podkreślić, że literatura ma różne oblicza i nie musi być śmiertelnie poważna.

Kim zostać w przyszłości?
Już w najmłodszych klasach, a nawet w przedszkolu organizowane są zajęcia związane z poznawaniem przez dzieci różnych zawodów.

Co nowego w bibliotece
Z przyjemnością informuję, że od 1 września 2021r. przybyło nam ponad 200 nowych książek i innych materiałów bibliotecznych. Warto odnotować, że większość została zakupiona, ale ok. 10% stanowią dary.

Witajcie po feriach
Zanim przedstawię książkowe nowości, które zapowiadałam w aktualnościach na stronie naszej szkoły, przeczytajcie informacje podsumowujące pierwsze półrocze w bibliotece.

Konkurs
Konkurs czytelniczy Baśnie i legendy z całego świata już za tydzień, czyli 27 października (środa).

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku, w październiku, obchodzonym jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, zachęcam do poznawania baśni i legend z całego świata. Są ich niezliczone ilości, bowiem każdy rejon naszej planety, każda kultura, a nawet większość miejscowości, czasem zupełnie niewielkich, ma swoje podania.

Konkurs czytelniczy
W związku z obchodzeniem w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w tym roku przebiegającego pod hasłem: “ Baśnie i legendy z całego świata”, w poprzednim tygodniu zamieściłam informację wstępną o planowanym pod koniec miesiąca konkursie czytelniczym, dotyczącym właśnie legend i baśni.

X Narodowe Czytanie
Z tej okazji Prezydent RP, Andrzej Duda, skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji promującej czytelnictwo i upowszechniającej znajomość najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Witajcie po wakacjach
Wiele deszczowych i zimnych dni podczas minionych wakacji spowodowało, że z pewnością przeczytaliście już wszystkie książki wypożyczone z naszej biblioteki pod koniec ubiegłego roku szkolnego.

Książki na wakacje
Zbliża się zakończenie roku szkolnego. Z pewnością zapamiętamy go wszyscy do końca życia, ponieważ wielu z Was przez większą jego część uczyło się zdalnie. Biblioteka szkolna pozostawała jednak otwarta - nawet wtedy, gdy zamknięte były biblioteki publiczne.