Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Slider 4
Slider 5
Slider 6
Przejdź do stopki

2022 - rok wielu patronów

2022 - rok wielu patronów

Treść

Nasze miasto obchodzi 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza na tyle różnych sposobów, więc chyba każdy gorliczanin kojarzy 2022 jako Rok Łukasiewicza.

Jednak nie wszyscy pewnie wiedzą, że na patronów roku 2022 zostali wybrani także inni wybitni Polacy: 

  • Maria Konopnicka,
  • Wanda Rutkiewicz,
  • Józef Rufin Wybicki,
  • Maria Grzegorzewska,
  • Józef Mackiewicz.

Maria Konopnicka

Sejm RP uhonorował tę wybitną Polkę, „doceniając jej literacki dorobek oraz wkład  w działalność  patriotyczną".                    

Maria Konopnicka często protestowała w swoich utworach przeciwko niesprawiedliwości społecznej oraz antypolskiej polityce zaborców. Dokonała także przełomu  w polskiej literaturze dla dzieci. Jej utwory, takie jak: „ Co słonko widziało”, „ O Janku Wędrowniczku”, „ O krasnoludkach 
i o sierotce Marysi”, „ Na jagody”, „Nasza szkapa”, „Miłosierdzie gminy”, „Mendel Gdański”, „Dym”, długo należały do ścisłego kanonu lektur polskich uczniów. W 1926 roku władze RP rozważały uznanie „Roty” 
(rozpoczynającej się słowami: “Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”) za nasz hymn narodowy. Została nim jednak “ Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, ze słowami Józefa Wybickiego, który także znalazł się w gronie patronów roku 2022.   

Józef  Rufin  Wybicki

Józef Rufin Wybicki był posłem na sejm, brał udział w pracach nad wdrożeniem w życie Konstytucji 3 maja. Uczestniczył w tajnych przygotowaniach do Insurekcji Kościuszkowskiej, a później, w Paryżu, zabiegał o utworzenie wojska polskiego z naszych rodaków, którzy po rozbiorach Polski znaleźli się na emigracji. W lipcu 1797 r., dla Legionów Polskich formowanych w Lombardii, ułożył słowa do melodii  mazurka. Pieśń towarzyszyła żołnierzo walczącym na różnych frontach  i stała się bardzo popularna. W 1927 r., z niewielkimi zmianami, jako „Mazurek Dąbrowskiego” została naszym hymnem narodowym.

 

  • W Będominie na Kaszubach, gdzie urodził się Józef Rufin Wybicki, powstało Muzeum Hymnu Narodowego.
  • Echa popularności „Mazurka Dąbrowskiego” słychać także w hymnie narodowym Ukrainy, rozpoczynającym się słowami: „Jeszcze nie umarła Ukraina...”    

Wanda Rutkiewicz

12 maja 2022 roku obchodziliśmy 30. rocznicę śmierci tej Polki, jednej 
z najwybitniejszych himalaistek świata.
16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest - jako pierwsza osoba 
z Polski i trzecia kobieta na świecie. Była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. Zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę.

“Każdy człowiek dąży do tego, by doświadczyć pewnych przeżyć, choć nie muszą to wcale być wspinaczki na szczyty górskie. “

“Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi.”

“Każdy ma przecież do pokonania swój Everest. “

To słowa Wandy Rutkiewicz, które warto pamiętać w drodze do osiągania własnych celów.

Maria Grzegorzewska

Maria Grzegorzewska to jedna z najwybitniejszych polskich pedagożek, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.

Mottem swojego życia uczyniła stwierdzenie: ,,Nie ma kaleki – jest człowiek”.

Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego 
i empatycznego. W 2022 r. przypada 100. rocznica utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Józef Mackiewicz

1 kwietnia 2022 r. obchodzona była 120. rocznica urodzin tego polskiego pisarza i dziennikarza. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a następnie odbył studia przyrodnicze na uniwersytetach  w Warszawie i Wilnie. 
Był pierwszym Polakiem badającym ślady zbrodni katyńskiej - jeszcze 
w czasie II wojny światowej. 
Pisał o tematach trudnych i niejednoznacznych, a bohaterem jego utworów stawał się często człowiek uwikłany w skomplikowane mechanizmy historii. Do jego najsłynniejszych dzieł należy powieść "Lewa wolna", która w przejmujący sposób opisuje wydarzenia z wojny polsko-bolszewickiej. Od 2002 roku przyznawana jest Nagroda Literacka imienia Józefa Mackiewicza.

 

 

465020