Przejdź do treści
MZS Nr1 - SLIDER 1
MZS Nr1 - SLIDER 2
MZS Nr1 - SLIDER 3
Przejdź do stopki

Czytanie dla pokoju... jak to rozumieć?

Czytanie dla pokoju... jak to rozumieć?

Treść

Jak co roku, październik obchodzimy jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Poprzednio motywem przewodnim były baśnie i legendy z całego świata, obecne hasło brzmi dosyć zagadkowo: “Czytanie dla pokoju”. 
Kiedy myślimy o pokoju, od razu przychodzi do głowy wyraz o znaczeniu przeciwstawnym – wojna.
Ostatnio także wiele razy można było usłyszeć: „ Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”.
Jednak “Czytanie dla pokoju” nie musi oznaczać wyłącznie czytania książek o tematyce wojennej.

Można także rozumieć szerzej jako każde czytanie, które pomoże :

  • lepiej rozumieć świat i ludzi, w tym także siebie,
  • uczyć się na błędach bohaterów książek – zamiast na własnych błędach,
  • stawać się bardziej wrażliwym, otwartym, życzliwym, tolerancyjnym…

Po prostu pomoże stawać się mądrzejszym i lepszym człowiekiem.

Historia magistra vitae est, czyli historia jest nauczycielką życia. 
Książki historyczne przybliżają nam minione czasy. Pozwalają lepiej rozumieć obyczaje i problemy dawnych ludzi. Często ukazują również wojny, ich przyczyny, przebieg i tragiczne skutki, które powinny być przestrogą dla kolejnych pokoleń. Niestety bywa tak, że ci, którzy nie doświadczyli ich na własnej skórze, nie czytali o nich, nie rozumieją znaczenia i mocy słów “ Nigdy więcej wojny!”.
Czytanie i przeżywanie losów bohaterów książek - wszystkich, nie tylko historycznych, rozwija bowiem ogólną wiedzę o życiu i wrażliwość na potrzeby innych. Zwraca uwagę na wewnętrzne życie człowieka oraz jego reakcje w różnych sytuacjach. W ten sposób rozwija empatię, czyli umiejętność ograniczania  własnego egoizmu, wczuwania się w położenie i emocje innych ludzi. Łatwiej wtedy o porozumienie i pomyślne rozwiązania konfliktów.

Czytanie i relaks 
Czytamy jednak nie tylko po to, by zdobywać wiedzę. Niektórzy uczniowie pewno się zdziwią, ale czytać można także dla przyjemności. Jedni w tym celu włączają ulubioną muzykę, a inni sięgają po książkę. Zagłębiając się w lekturze, przenoszą się do innego świata - w inne miejsca, do innych czasów, odrywają się od rzeczywistości, odprężją, relaksują, a nieraz śmieją się do łez.
Dobrze dobrana książka potrafi poprawić nastrój w najbardziej ponury dzień, a osoby zrelaksowane są mniej agresywne. Dlatego prawie każde czytanie można uznać za czytanie dla pokoju i dlatego  zapraszam do biblioteki szkolnej, gdzie z pewnością uda się znaleźć właściwą książkę, zwłaszcza że po wakacjach mamy całkiem sporo nowości.

Danuta Wrona

 

601339