Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Slider 4
Slider 5
Slider 6
Przejdź do stopki

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

Treść

28 maja uczniowie klasy Ib i IIc wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, którą założono w 1248 r . Jest ona jednym z najstarszych czynnych nieprzerwanie (sól wydobywano tu do 1990 r .) zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w 2013 r., doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników przy ulicy Ariańskiej 4, a następnie, po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze, grupa wyruszyła do Bochni, gdzie na uczniów czekali przewodnicy i wiele atrakcji do obejrzenia.

Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na dzieci czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Były też liczne animacje i interaktywne prezentacje, które sprawiły, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Maszerując podziemnymi chodnikami uczniowie podziwiali solne komory, piękne wykute w soli kaplice i rzeźby. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami poprowadziła ich wprost do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z tajemniczymi bohaterami legend i podań. Szczególnie zaciekawiła ich postać świętej Kingi, węgierskiej księżniczki, od której mieszkańcy Bochni otrzymali ten niezwykły dar, czyli sól. Poznali także ciężką i niebezpieczną pracę białych górników, którymi opiekował się pod ziemią dobry duch kopalni, Skarbnik.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się. Po wyjeździe windą na górę dzieci miały możliwość kupienia pamiątek.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Następnym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Motyli Arthropoda. Uczniowie podczas udziału w lekcji przyrodniczej - były uwrażliwiane na piękno przyrody, podziwiały najbardziej kolorowe, największe i najmniejsze motyle na Ziemi, zebrane w Muzeum z całego świata. Dzieci z wielkich zachwytem i zainteresowaniem oglądały ekspozycje, słuchały Pana, który pełen pasji przekazywał informacje na temat motyli. Uczniowie poznali m.in. takie pojęcia jak: stawonogi, hityna, kamuflaż. Była to znakomita lekcja przyrody. Wycieczkę należy zdecydowanie zaliczyć od udanych.

498197